Döviz kurları TCMB resmi sitesinden alınmıştır.
DOLAR: 13.4 TL
EURO: 15.2 TL
AUD: 9.62 TL
GBP: 17.9 TL

KDV Borçları için Taksit İmkanı Getirildi…

5 yıl önce
2.164 kez görüntülendi

KDV Borçları için Taksit İmkanı Getirildi…

Kamu alacaklarının daha etkin bir şekilde tahsil edilmesi amacıyla tecil ve taksitlendirme işlemlerinde uyulması gereken usul ve esaslar 2014/1 Seri No.lu Tahsilat İç Genelgesi ile açıklanmıştır. Bu genelge çerçevesinde çok zor durumda olunması halinde amme alacaklarının tecil edilebileceği belirtilmiş olup bu halin tespiti için bazı finansal oranlar dikkate alınmıştır. Aynı zamanda bu oranlar taksit sürelerinin tespitinde de kullanılmaktadır.

Mart 2014 döneminde yayımlanan bu genelge kapsamına bazı vergiler dahil edilmemekteydi. Bunlardan başlıcaları Katma Değer Vergisi, Geçici Vergi, Özel Tüketim Vergisi, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi, Özel İletişim Vergisi, Harçlar vb. olarak belirtilmiştir. Aynı zamanda bu vergi türleri için süre verilerek reddedilmesi de mümkün değildir.

20.06.2016 tarihli 2016/2 Seri No’lu Tahsilat İç Genelgesi ile ilgili mevzuat kapsamında belirlenen diğer şartların sağlanması koşuluyla, Katma Değer Vergisi borçlarına da  tecil ve taksitle ödeme imkanı getirilmiştir.

Katma Değer Vergisi Borcu olan mükellefler, bu borçlarını, diğer şartları da sağlamaları koşuluyla, müracaat tarihinden itibaren 6 ayı geçmeyecek şekilde azami 6 taksitte tecil ve taksitlendirme yaparak ödeyebilecektir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık